15.12.2022
Návod na údržbu dřevěné terasy
Toužíte po příjemném posezení na terase u vašeho domu? Terasa je ideálním místem k odpočinku a načerpání nových sil. Je prostorem k rodinným oslavám či setkání s přáteli. Terasa u domu je přechodem z interiéru domu do zahrady. Je jakousi další místností, kde si můžete užít pohodlí domova a přitom být v přímém kontaktu s přírodou. Krytá terasa může mimo sezónu sloužit i jako odkládací prostor pro předměty, které nechcete vystavit nepřízni počasí.
Zásadní je výběr kvalitního dřeva
Pokud jste se rozhodli mít terasu ze dřeva, je třeba si uvědomit, že dřevo je přírodní materiál. A aby vám terasa co nejdéle vydržela, je alespoň minimální údržba nutná. Dřevo bude vystaveno venkovním klimatickým vlivům, jako je déšť, sluneční záření, vysoké teploty nebo naopak mráz. Mohou se v něm objevit trhliny nebo praskliny. Může dojít ke změně šíře a délky prken, případně ke změnám barvy. Nutno podotknout, že toto je u dřeva normální stav a je třeba s tím do určité míry počítat.
V případě, že zvolíte jako materiál pro výrobu terasy měkčí dřevo, bude vyžadovat častější ošetření a i jeho životnost bude kratší. Pro stavbu venkovních teras se více hodí tvrdé exotické dřevo. Exotické dřeviny jsou velmi odolné a vyznačují se dlouhou životností. Nevýhodou je jejich vyšší pořizovací cena.
Zajímavou variantou na stavbu dřevěné terasy je akátové dřevo. Pořizovací cena akátu není tak vysoká jako u exotických dřevin, ale životností a vlastnostmi se jim akát vyrovná. Vyniká tvrdostí, houževnatostí, pružností, odolností vůči škůdcům, vodě a povětrnostním vlivům. I bez ošetření může vydržet desítky let. Mimo jiné má akátové dřevo i dekorativní vzhled.
Čištění, údržba a renovace
To, jak dlouho vám bude terasa sloužit, nezáleží jen na výběru materiálu. Důležité je také vhodné konstrukční řešení, založení terasy a její následná údržba.
Čemu věnovat pozornost při údržbě terasy
- Pravidelně terasu zametejte, abyste zabránili nánosu hrubých nečistot, následnému mechanickému poškození a vzniku rýh. Odstraníte tak drobné kaménky, písek, jehličí, spadané listí, pyl a prach.
- Následně terasu důkladně umyjte vodou. Můžete použit zahradní hadici, kartáč nebo vysokotlaký čistič. Tuto činnost (čištění wapkou) doporučujeme svěřit odborníkům. Velmi znečištěná místa čistěte ve směru vláken. Vyčištěnou terasu opláchněte vodou.
- Na ještě vlhkou terasu můžete aplikovat odstraňovač šedi, který necháte krátce působit. Řiďte se návodem výrobce. Poté vodou opláchněte rozpuštěné nečistoty z terasy a nechte ji vyschnout. Rychlost vysušení záleží na počasí a vlhkosti vzduchu.
- Po vysušení následuje ošetření olejem. Ten používáme zejména kvůli zvýšení odolnosti dřeva a prodloužení jeho přirozeného vzhledu. Aplikací olejového nátěru se zvýší odpudivost vody, dojde ke zlepšení regulace vlhkosti a zmírní šednutí dřeva.
- Ošetření olejem provádějte v den, kdy svítí slunce, ale není příliš horko. Pro natírání vyberte olej, který vám bude barevně nejvíce vyhovovat. Není většinou třeba ho ředit, ale důležité je jeho dostatečné rozmíchání.
- Budete potřebovat vhodný olejový nátěr, štětec na nanášení a roztírání oleje, doporučené ochranné prostředky. Nátěr aplikujte rovnoměrně, důkladně roztírejte a snažte se žádné místo nevynechat.
- Rozhodně se o výběru nátěru poraďte s odborníkem, nevhodně zvoleným přípravkem by mohlo dojít k poškození dřeva. Terasu je dobré natírat alespoň jednou nebo lépe dvakrát ročně. Vždy před a po sezóně. Ošetřujeme ji tedy zpravidla na jaře a v pozdním létě nebo na podzim.
Ošetření olejem
Celkově je životnost povrchových úprav ovlivněna několika faktory. U horizontálních, více namáhaných a exponovaných ploch je životnost nátěru menší a dochází zde k rychlejšímu zvětrávání než u ploch svislých, zastřešeným místům, či místům jinak chráněným. Pokud budete aplikovat nátěr na nové dřevo, je trvanlivost nátěru zpravidla nižší než u dřeva staršího. Do „čerstvého“ dřeva se olej hůře vsakuje. Z tohoto důvodu je u nových teras doporučováno aplikovat olejové nátěry po jednom měsíci od vystavení dřeva povětrnostním vlivům.
Péče o dřevěné terasy
Vyjma pravidelného čištění a natírání terasy je třeba dbát i na prevenci poškození.
- Terasu se snažte pravidelně čistit od hrubých nečistot. Zamezíte tak prostupování nečistot do pórů dřeva.
- Předměty stojící na terase opatřete ochrannými podložkami chránícími terasu proti promáčknutí a oděru
- Slunečníky, květináče, různé rohože, truhlíky, misky nebo gril čas od času přeneste na jiné místo. Zamezíte tak tvorbě tmavých skvrn na dřevě, neboť pod těmito předměty se může usazovat vlhkost a nečistoty
- Pokud ponecháte terasu bez ošetření, dřevo přirozeně zešedne, bude ale více náchylné na nečistoty, které se budou i hůře odstraňovat.
- Působením dlouhodobé vlhkosti dochází ke vzniku plísní, výskytu dřevokazných hub a k hnilobě. Snížit riziko napadení lze vhodným konstrukčním řešením terasy. Například vytvořením dostatečného prostoru pro ventilaci vzduchu a zajištěním volného odtoku vody pod terasou
- Postupným působením vlhkosti může dojít k černání dřeva. Odstranit začernalá místa lze použitím kyseliny šťavelové, odstraňovačem šedi nebo mechanickým zbroušením povrchu
- Pozor na kovové částice nebo kovový prach. Spolu s vlhkostí vytváří na dřevě modro černé skvrny. Může k tomu dojít použitím nesprávného spojovacího materiálu nebo zanesením kovového prachu z řezání nebo broušení kovů. V tomto případě bývá většinou nutné přistoupit ke zbroušení povrchu dřeva. Nelze tomu zabránit ani použitím ochranných nátěrů