Montážní pokyny pro terasy Klasik CZ s.r.o.
Terasová prkna akát - tl. prken 22-23 mm:
Podlahová akátová prkna skladujte nejlépe v dobře větraném a zastřešeném prostoru, mimo dosah přímého slunečního světla, pevně zapáskované. Desky nesmí ležet volně, vzhledem k přirozené tendenci dřeva prohýbat se. Měly by být uskladněny ve svazku a nejlépe v zapáskovaném balíku podloženém hranoly na několika místech, po 2m.
Co budete potřebovat koupit před montáží:
Akátová prkna, T-klipy, nerezové vruty, podkladové hranoly, rektifikační terče nebo pevné podložky, na povrchovou úpravu olej.
Potřebné nástroje:
vrtačka, šroubovák, zkracovací pila, brusný papír, úhelník, přitahovací svěrka, značkovací šňůra.
Příprava podloží:
Ujistěte se, že podloží je stabilní a pevné (beton, dlažba, hrubozrnná prosívka, zemina atd.). V případě zeminy rozložte betonové dlaždice v rastru po 50 cm pro zpevnění plochy
Zajištění odvodu vody – podloží z hrubší prosívky (vsakování) nebo sklon cca 1 cm na běžný metr u pevných nevsakujících podkladů.
Pro zamezení růstu plevele doporučujeme použít netkanou textilii.
Nosná konstrukce:
Nosné hranolky musejí být upevněny tak , aby tvořily pevný rošt pod terasou
Doporučujeme nosné hranolky ze stejného typu dřeva jako terasová prkna
Při rozměru podkladního hranolku 40/40 je osová vzdálenost 440 až max. 470 mm, při větším zatížení volíme hranolky 40/60 mm
Terasová prkna se kladou kolmo na podkladní hranolky. Ideální je klást hranolky po spádu plochy. Tam kde to není možné, je nutné pod hranolky umístit pevnou plastovou podložku tl. 15 mm, aby byla zachována možnost odtoku vody. V případě potřeby dorovnání výšky podlahy dle požadavku, použijeme výškově stavitelné terče (cca 4,5 ks/m2). V případě většího spádu a zajištění vodorovné podlahy použijeme terče se samonivelační hlavou.
Orientační výpočet na 1 m2 !
Osová rozteč podkladních hranolků je cca 440 mm ( max. 470 mm)
Osová rozteč podkladních terčů je cca 500 mm až 550 mm
Počet T klipů/vrutů – 20 ks / 1 m2
Počet podkladních hranolků 2,5 m / 1 m2
Počet podkladních terčů – 4,5 ks / 1 m2
Vždy je nutné zohlednit požadované rozměry terasy a případný prořez.
Nosná konstrukce na atypickém roštu :
Poraďte se se svým architektem nebo naší firmou, kde vám doporučíme vhodný typ nosné konstrukce – železná pozinkovaná, betonové patky, z nosných dřevěných hranolů apod., dle umístění a potřebné výšky konstrukce.
Doporučení správného množství potřebného materiálu je samozřejmostí. Naše firma dodá vámi objednaná prkna a příslušenství po kusech i potřebných délkách. Tímto minimalizujeme odpad, který by Vám jinak vznikl při objednání standartních délek.
Povrchová úprava:
Doporučujeme akátová terasová prkna nejprve vystavit povětrnostním vlivům (cca 3 měsíce), aby se otevřely póry dřeva a vyplavily se nežádoucí silice, zejména talin. Poté olejový ochranný nátěr lépe penetruje do dřeva a lépe přilne k povrchu.
V důsledku přirozené oxidace způsobené ultrafialovým zářením a vlivem povětrnostních vlivů, dochází k přirozenému zešednutí dřeva. K povrchové ochraně používáme olej na terasy zn. Livos. Olej se musí nanášek jen velmi tenkou vrstvou, s důkladným „vetřením“ oleje do dřeva. V praxi to provádíme měkkým hadříkem nebo rozlešťovacím kotoučem. Druhý nátěr se provádí po dokonalém zaschnutí, také v tenké vrstvě. Přebytečný (nevsáknutý) olej setřeme savým hadrem.
Pro udržení „nového“ vzhledu doporučujeme 1x do roka terasu důkladně umýt tlakovou vodou a po uschnutí znovu ošetřit jedním nátěrem.
Povrchová úprava provedená tímto způsobem, výrazně zpomaluje stárnutí (šednutí) dřeva a udržuje terasu v dobrém stavu po mnoho roků.
Montáž s T-klipy klasik cz:
Uložte terasové prkno na podkladní hranol a začněte (vždy nad podkladním hranolkem) vkládat t-klipy do drážky terasového prkna. Pomoci si můžete paličkou. Do t-klipu použíjte nerezový vrut 5x40 (5x50) mm. Následně pokračujeme stejným způsobem až do pokrytí celé plochy terasy. Terasová prkna přitahujeme k sobě a následně pomocí vrutu, přes T klip, přitáhneme k podkladnímu hranolku.
Za vady dřevěných prken nejsou považovány:
barevné odlišnosti (postupné šednutí a vytváření tmavých skvrn na povrchu vlivem reakce tříslovin na povětrnosti)
sesychání dřeva (každé dřevo sesychá na povrchu vlivem povětrnostních podmínek), jehož vlivem dřevo neustále „pracuje“ a může vést k mírným deformacím
vysušné trhliny, které se časem objeví na povrchu dřeva
technologická vůle ve špičce cinkového spoje